БРЮКСЕЛ ИСКА КОНТРОЛ ВЪРХУ ХАРЧЕНЕТО НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ПАРИ

 

"Останахме с впечатлението, че не сме точно информирани за изразходването на предприсъединителните фондове в България и Румъния", e заявил пред Euobserver председателят на бюджетната комисия към Европейския парламент Херберт Бош.

Очаква се оглавяваната от Бош Комисия по бюджетен контрол да поиска през март Европейската комисия да представя периодично актуализирани отчети за изразходването на еврофондовете в България и Румъния.

Стана ясно, че Докладът за разходите на Европейския съюз през 2007 г. показват голям брой нарушения при двете най-нови страни членки. Такива са и резултатите от проверките на Службата за борба с измамите (ОЛАФ) и от одиторската служба.

Според проектодоклада за защита на финансовите интереси на Европейския съюз и борбата с измамите, "достоверността на отчетената информация от предприсъединителните фондове е най-зле в България и Румъния".

Тази инициатива на Бош ще е част от общия надзор на Европейския парламент върху бюджета на Европейския съюз.

Предложението, което е било подкрепено от голямо мнозинство, но без представителите на двете страни, ще се гласува в комисията идния месец и ще бъде включено в бюджетния доклад, който трябва да бъде приет на сесия на парламента през април.

Тук е мястото да припомним, че миналата година Европейската комисия замрази средства в размер на 500 милиона евро от предприсъединителните фондове за България поради доказани злоупотреби, корупция и измами. За сравнение ще посочим, че в северната ни съседка бяха замразени 142 милиона евро, които трябваше да подпомогнат земеделието, заради проблеми с разплащателната система. Плащанията и в двете страни все още не са възстановени.

Трябва да имаме предвид и факта, че някои евродепутати са призовали за по-сериозни санкции срещу двете страни, след като междинните мониторингови доклади от миналата седмица отчетоха, че Румъния не осъществява напредък, а дори се връща назад, а България не показва резултати в борбата срещу корупцията и организираната престъпност.

Мнението на десницата в Европейския парламент е, „че европейските институции ще бъдат много строги и стриктни по отношение на България и Румъния", докато не се постигнат значими и видими резултати в двете страни в борбата срещу злоупотребите с европейски средства.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА